sobota 9. února 2013

4 Konopný olej

Konopný olej jsem si objednala hlavně proto, že mi v lahvi zbývalo pár lžic oleje z pšeničných klíčků a hledala  jsem důstojného nástupce. 

Jako většinu dalších surovin pro výrobu kosmetiky nebo kosmetiku samotnou jsem tento olej objednala z iHerb
Narozdíl od svého pšeničného předchůdce mnohem lépe chutná - má jemnou vůni a chuť připomínající oříšky. Začala jsem ho používat i do zeleninových salátů, střídám ho s olivovým olejem. Přece jen, olivový olej má trochu neutrálnější chuť, na konopný nejsou chuťové buňky nastavené každý den. 

Čerstvý, zastudena lisovaný konopný olej má výraznou zelenou nebo zelenožlutou barvu. Že se kazí, se dá poznat podle toho, že barvu mění na hnědou. Konopný olej má vůbec krátkou trvanlivost, proto by se měl prodávat v tmavých lahvích a uchovávat v chladu a temnu. Výhodou je, pokud obsahuje vitamín E (tocopherol), ten se do olejů přidává pro svoje konzervující účinky. 

Konopný olej se dá používat i zevně (o tom asi vědí ekzematici). Rychle se totiž vstřebává a pokožku dobře vyživí díky vysokému obsahu (75-80 %) polynenasycených mastných kyselin. Na druhou stranu se nehodí jako ochrana před vnějšími vlivy, k tomu slouží mastnější oleje, konopný olej je opravdu suchý. Proto ho používám právě jen kvůli vyživení a do svých pleťových olejů přidávám i jiné oleje, pokud mám za cíl pleť i ochránit. 

Naprosto suverénní je tento olej v péči o nehtová lůžka. Málokdy si natírám a masíruju nehty těsně před spaním, takže mi častokrát hrozí, že zaplpám všechno, na co sáhnu (většinou knížky nebo skleněný stolek v obýváku, ideálně obojí). Naštěstí se dá mastným flekům úspěšně vyhnout, pokud si např. kokosový olej zředíte konopným v poměru 1:1. 

Olej z konopí zmiňuje historik Plinius starší ve své přírodovědné enyklopedii Historia naturalis - olej prý vykazuje velice dobré výsledky při masáži ztuhlých kloubů. Nevím, nemám vlastní zkušenosti (jistím to kolagenem), jen kusé informace z internetu, kde je konopí artritiky a maséry docela opěvováno. 

Najdou se nějaké bezprostřední zkušenosti v internetovém publiku?  

4 komentáře:

 1. Tyhle clanky o olejich uplne zboznuju. Chystam se koupit si konopny a tea tree olej, abych si je smichala s jojobovym olejem. Diky za osvetu.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Není za co! Oleje jsou mým velkým koníčkem, škoda, že jsou tak podceňované a lidi si raději kupují zředěné syntetické náhražky.

   Ta směs, co se chystáš vyrábět, vypadá podle složení efektivně :) Dobře nakup a poděl se o zkušenosti, jestli budeš mít chuť.

   Vymazat
 2. Na ta nehtová lůžka bych to mohla vyzkoušet, s nehtama bojuju odjakživa :)

  OdpovědětVymazat

Děkuju za váš čas, který věnujete čtení článků a psaní komentářů!