K tomuhle postu mě inspirovala moje poslední klientka, šestačtyřicetiletá paní, matka tří dětí. Přišla na lekci s naprosto jasnou představou o tom, co chce v posilovně dělat a čeho chce dosáhnout. A musím říct, že ta hodina a půl strávená sestavováním cvičícího plánu pro ni byla skutečným potěšením, protože klientka byla ve výborné kondici a co se týče ohebnosti, strčila by do kapsy lidi o dvacet let mladší. Líbilo se mi i to, že si je vědoma těchto svých silných stránek. Měla zdravé sebevědomí a působila jistým dojmem. Myslím, že na lidech jde podle držení těla a pohybů hodně poznat, jestli věří sobě a svému tělu - a vůbec se nemusejí nacházet v prostředí, které dobře znají.
Protože posilování chce jako komplement ke svým kondičním aktivitám a józe, zajímala se spíš o kratší, ale efektivní posilovací program, který by zvládla i v pauze na oběd. Alternativou byly stroje i činky, které ji bavily mnohem víc - prošly jsme spolu techniku a vyzkoušela si minimálně jeden set. Z navržených a vyzkoušených cvičení jsme pak vybraly 3 cviky, které se ve třech setech po osmi opakováních pohodlně vejdou do její obědové pauzy.
Dobrá ohebnost v kloubech je předpoklad pro to, aby tělo mohlo pracovat v plném rozsahu. Pokud schází ohebnost v kloubech, nemůžou ani svaly pracovat optimálně. Svaly budou přesně tak silné, jak ohebné jsou klouby. Ztuhlé klouby = ztuhlé, zkrácené svaly.
Kde máte mezery vy? |
Na pyramidě vidíte zřetelně, jak na sebe navazují funkce lidského těla. Od pružnosti se odvíjí všechno ostatní. Stabilita vychází z kloubů a hlubokých svalů, které se nacházejí právě v těsné blízkosti kloubů (třeba hluboké zádové svaly, zodpovědné za držení těla). Máte-li ohebné klouby a silné hluboké svaly, patrně máte i dobrou rovnováhu a koordinaci a jen tak sebou v zimě nepraštíte. Síla zase bude větší, pokud máte pružné klouby - svaly se prostě vždy posílí jen ve své délce. Absolutní síla je síla krátkodobá, vytrvalost je schopnost vykonávat pohyb delší dobu.
Z pyramidy si sami můžete určit, co zrovna vy potřebujete zlepšit, a podle toho volit i svoje cvičení.
Stejně tak to dělám s klienty - těm, kteří nemají dobrou pružnost a stabilitu, prostě nepředepisuju např. výpady s činkami, kde by se lehce mohli zranit. Místo toho můžou dělat výpady ve Smithově přístroji nebo obrácené výpady.
Lidem, kteří mají špatnou rovnováhu, zase nedoporučím cviky s gymnastickým míčem "navolno". Radši sáhnu po kombinaci míč a zeď.
Klienti, kteří nemají stabilitu (většinou lidé s prudkým nárůstem váhy, těhotné ženy, starší lidé, tělesně postižení atd.), potřebují právě na stabilitě zapracovat, a tak jsou pro ně stabilizační cvičení s vlastní váhou nebo TRX dobré alternativy.
Pro každého se najde něco, stačí jen zapřemýšlet a hlavně se cvikům, které jsou potřebné, nevyhýbat začleněním pohodlnějších variant. To má bohužel hodně lidí ve zvyku - raději volí cviky, které zvládnou (a klidně jich udělají desítky), ale které je nekonfrontují s tím, co opravdu potřebují zlepšit.
Takže - přestaňte se soustředit na to, v čem jste dobří, a radši se vrhněte na věci, které vám zas až tak nejdou.
Hezkou neděli!
Krásný článek!Já má problémy s ohebností :(
OdpovědětVymazatJá zase teď hodně piluju rovnováhu, bosu a TRX je k tomu ideální.
VymazatV síle a vytrvalosti... Asi proto nevydržím běhat. S ohebností je to taky občas horší, ale lepším se :)
OdpovědětVymazatVytrvalost chce čas... A ohebnost je skvělá devíza - mně se líbí, že pokroky jsou tam vidět hodně rychle. Tak ať Ti to jde!
VymazatTak tak, hezky napsáno :) Mě třeba ani nebaví dělat pořád dokola to, co už zvládám. Mám ráda, když se můžu překonávat a zlepšovat v různých směrech :)
OdpovědětVymazat