Nevím, jak vy, ale před první návštěvou jiné než domácké posilovny jsem lehce nervózní. Jak to tam vypadá? Jaké mají stroje? Co obsluha? Jak to vypadá v šatně? Mám si donést vlastní zámek? A co sprchy? Nebo se mám radši osprchovat až doma? A to prosím do posilky chodím pravidelně od svých 16 let... :)
Pamatuju si, že se mi vždycky ulevilo, když jsem se do posilovny mohla podívat ještě před koupí permanentky. Měla jsem štěstí i na ochotnou obsluhu (a sama jsem se pak na recepci snažila chovat stejně), která mě provedla cvičebními sály a pověděla pár základních pravidel. Ale stejně, když už jsem tam pak stála převlečená a motala se mezi stroji a činkami, pořád jsem hloubala nad pár věcmi a pokukovala po ostatních okolo, jak to dělají oni. Nechtěla jsem se ztrapnit hned na začátku. Přece jen, ne všechna pravidla jsou sepsaná a lze je prostudovat.
A tak bych se s vámi ráda podělila o to, čeho jsem si všimla sama i co je obecně známé. Některá pravidla berte s rezervou, každé fitness-centrum/posilovna má svou vlastní interní policy. Je ale na vás se o pravidlech informovat.
Máte-li možnost, projděte si posilovnu ještě před první návštěvou či koupí permanentky. Dovíte se opravdu hodně! Pokud jste úplní začátečníci a nejste si jisti oblečením, pomůže vám to možná trochu s výberem. Můžete si všimnout atmosféry, rozestavění strojů (aspoň budete vědět, kde hned příště můžete začít), občerstvovacích stanic (ať víte, kde natankovat vodu, pokud fitko dovoluje vlastní nápoje) a v neposlední řadě šaten (možná budete potřebovat vlastní zámek) či dokonce sprch. Budete vědět, do čeho jdete, a nekoupíte zajíce v pytli.
V posilovně:
- Ve venkovních botách se do fitka nechodí! Vyzujte se ve vyhrazené zóně. Boty si s sebou můžete vzít do šatny a skříňky, ale dbejte na to, aby byly aspoň trochu čisté.
- Pořiďte si dobrou, pevnou obuv. Naboso se cvičí jen na určitých lekcích (u nás na africkém tanci či józe). Bez vhodných bot riskujete zranění, nemluvě o nedostateční opoře při posilování. Nedejte na to, že největší vazba chodí zvedat činky v crocsech nebo pantoflích.
- Naopak nemusíte investovat do bederního pásu nebo rukavic. Věrohodnějšího sportovce to z vás neudělá.
- Používejte ručník! Není nic nepříjemnějšího, než když se chytíte opocených rukojetí nebo se musíte posadit do zpoceného fleku. Potí se každý a je to přirozené, jen to po sobě utřete! (V našem fitku jsou zdarma k vypůjčení miniručníky a rozstřikovače s dezinfekčním prostředkem, a koše na použité ručníky jsou rozmístěny ve všech prostorách.)
- Klidně setrvejte ve strojích, pokud odpočíváte mezi sériemi, ale buďte všímaví. Uvolněte místo, pokud se někdo chystá na "vašem" stroji cvičit. Můžete se přece střídat.
- Netřískejte přehnaně s činkami. Chápu, že při mrtvém tahu to úplně nejde, ale každý nemusí vědět, že zrovna dnes dřete na bicepsech.
- Zvukové projevy jsou naprosto ok, ale zase - pokud nechcete nálepku největšího hekala, držte se v mezích. Hecovat se navzájem je výborné, jen tím nevystrašte ostatní.
- Stroje po odcvičení nastavte do výchozí neutrální polohy. Činky položte zpátky na stojan. Z činek nebo kotoučů rozházených všude okolo mě berou čerti :) Ne, opravdu - je dosti nepohodlné zvedat z podlahy plochý 25-kilový kotouč, protože ho právě potřebuju na legpress. Uklízením po sobě ukážete asi nejvíc, jaký jste charakter.
- Neokupujte zbytečně pás, crosstrainer nebo rotoped. Některá fitka mají při tvoření front na stroje pravidla, informujte se o nich. Neznamená to, že si nesmíte odběhat svých deset kilometrů na páse, jen mějte ohled na jiné klienty.
- Na spinningu nebo jiných lekcích si jako nováčkové nestoupejte až dozadu. Naopak, dejte lektorovi možnost vám pomoct. Hodně lektorů se ptá, jestli je na lekci někdo nový. Nestyďte se a zvedněte ruku. Žádný učený z nebe nespadl.
- Zdržte se komentování ostatníc a nedávejte nevyžádané rady, i když benčujete s 120 kg. Všeználkové nebývají populární ani v posilovně.
V šatně:
- Zeptejte se na zámek. Možná ho nebudete potřebovat, ale je dobré to vědět.
- Tašku po převlečení nechte ve skříňce. Nebudete na ni muset dávat pozor a tahat se s ní od stroje ke stroji. Nechat ji určitě budete moci i na recepci, pokud šatnám nevěříte a předem se zeptáte. Totéž platí o motocyklových helmách, rozměrnějších zavazadlech atp.
- Skříňku po cvičení vyprázdněte, rozhodně tam nenechávejte věci do další návštěvy jen proto, že jste "štamgast" a chodíte cvičit obden. Ani vlastní zámek na skříňce vám nedává právo tam věci uchovávat přes noc.
Ve sprše:
- Holení nohou a jiných partií si nechte raději na doma.
- Utřete po sobě ve sprše stěrákem, pokud je nějaký k dispozici.
- Peeling nebo pedikúru si taky můžete nechat na doma. Ostatní cvičenci nemusejí mít pochopení pro vaše staré kožní buňky, ať už jsou odkudkoli.
- Lakování nehtů si taky raději odpusťte.
- Šetřete s parfémem. Nikdy nevíte, jestli vedle vás zrovna nestojí alergik.
Pokud si s čímkoli nejste jistí, zeptejte se na recepci!
Případně si objednejte osobního trenéra ;)
Pekne spracované. Mám vždy v novom fitku trochu stres. :)
OdpovědětVymazatDěkuju! :) Mně se zas líbilo poslední číslo Běžce :)
VymazatSuper článek, jaká jsou například pravidla pro používání běžeckých pásů apod., o kterých píšeš? Ráda bych začla přes zimu do fitka chodit, ale hlavně na ten běžecký pás, tak ať vím, s čím se můžu setkat :)
OdpovědětVymazatJak píšu, chce to se informovat ve fitku. U nás je omezení v případě front, to máme pás a další rozehřívací stroje na max. 10 minut. Nebo když máme lekci "TSI" (Trénuj s instruktorem) a skupinka potřebuje pás na intervaly, to jsou pásy označené a neměly by se používat.
VymazatJinak si každý běží, jak dlouho se mu zachce, strojů máme hodně. Poptej se.
Pás v zimě můžeš nahradit i běháním venku ;)
Měj se!
Běhám převážně venku, ale bojím se, že bude zas krutá zima s hodně nízkými minusovými teplotami :D Dík za odpověď :)
Vymazat