Oba dva patří k mým stálicím v aroma lampě. Zatímco na takovou vůni pryskyřice nebo hřebíčku či levandule musí být nálada, citronová tráva mi voní vždycky příjemně. Podle popisu na flaštičce a shenet.se by to měla být vůně svěží, vzpružující a stimulující.
Dál by měla být schopná odstranit zápach z cigaret (doma cigaretám neholdujeme, tak nemůžu potvrdit ani vyvrátit) a zabránit šíření vzduchem přenosných bakterií a spor. Určitě by se díky svým stimulujícím účinkům hodila do zaměstnání, ale do open space bych si s tím nikdy netroufla. Už se těším, až olej vyzkouším v létě, až se oteplí a začnou otravovat komáři a mouchy. Nedělám si naděje, že je olej udrží v dostatečné vzdálenosti od našeho příbytku... Ale třeba jo. A prý taky odpuzuje myši. Ty doma taky nemáme. A i kdyby, spíš než na olej se spolehnu na kočku. Ale vím, že sousedka sprejem s citronovou vůní krotí ty svoje dva štěkálky - Elvan a Grisen mají u obojku zásobník a jak se rozštěkají, dostanou dávku přímo do čenichu. Ve vchodu je tak klid.
Citronová tráva je taky ideální do podomácku vyrobené kosmetiky - ráda si ji přídávám do tělových krémů a masážních olejů. Olej z citronové kůry by měl stahovat póry a vyhladit/vypnout ochablou kůži. Co v budoucnu rozhodně vyzkouším, je masážní olej s esenciálními oleji z citronové trávy, levandule a rozmarýnu - na namožené, unavené svaly prý zabírají velice dobře.
Pomerančový éterický olej se získává lisováním z pomerančových slupek a tuhých membrán a visí v mém žebříčku oblíbenosti hned za citronovou trávou. Účinky jsou popisovány jako posilující, osvěžující, antidepresivní. Vůně pomeranče by měla odpomoci od stresu a neklidu. Vím od přátel, že je hodně oblíbená na Středním východě, tam je "předepisována" jako pomocník při zmírňování melancholie a poruchách spánku. Vůni pomeranče máme my Evropané hodně spojenou s vánočním obdobím, společně v kombinaci s hřebíčkem a jablkem.
Na shenet.se jsem se dočetla, že pomerančový esenciální olej lze dobře užívat i v péči o tělo. Lidé trpící potížemi lymfatického systému, stejně jako těhotné ženy z něj můžou mít užitek prostřednictvím masáží - pomerančový olej zmírňuje otoky. Rozhodně je však důležité průběžně kontrolovat datum spotřeby. Limonen, který je v oleji obsažen, časem oxiduje a může způsobovat vyrážku. Proto by se pomerančového oleje neměly v kosmetických přípravcích vyskytovat víc než 2%. Pomerančový olej se dá užívat i vnitřně (při zažívacích obtížích, jako diuretikum), ale při dlouhodobém podávání existuje velké riziko otravy.
Při případně koupi nezaměňte pomerančový olej za olej z květů hořkého pomeranče (neroli). Záměna by však neměla projít bez povšimnutí, neroli olej je totiž mnohem dražší.
Jaký olej si do aromalampy kapete vy?
Jů ta lampa je originální, odkud ji máš?
OdpovědětVymazatKupovala jsem ji u nás v obchůdku (bez té PVC kytky), jejich webovka je http://www.stengarden.com/ Bohužel tam lampa není v nabídce. Květ jsem tam zapíchla sama v návalu kreativity.
VymazatAch, ta lampa je opravdu přenádherná! Citronovou trávu mám taky ráda, mým dalším velkým oblíbencem je Brčál od Saloosu a levandule :-)
OdpovědětVymazatDěkuju, mně se lampa taky moc líbí. Mám ráda motivy přírody.
VymazatSaloosovský brčál, hmmm. Píšu si na seznam k věcem, co chci vyzkoušet :)
Máš nádhernou lampičku, úplně mě uchvátila!! Jinak citrusové olejíčky mám strašně ráda a pak jsem taky závislá na vanilce :)
OdpovědětVymazatDěkuju Marki :) Z citrusových vůní mi nesedí snad jen olej z grepu, i ta vůně mi připadá taková nahořklá. Melounová vůně je taky moc příjemná.
Vymazat