úterý 26. července 2016

16 Muži se prý bojí emancipovaných žen...

Opravdu?

Tak si tohle tvrzení rozeberme trochu do hloubky. Jakou konkrétní hrozbu (emancipované) ženy pro muže představují? Stejný plat? Ekonomickou nezávislost? A v důsledku toho rozpad "tradiční rodiny"? Schválně píšu uvozovky, protože jestli feministky představují hrozbu v době, kdy se už tak rozvádí každé druhé manželství, tak k tomu nemám co říct (tedy měla bych, a to dost, ale zmůžu se jen na únavený povzdych). Tak proč jsou muži tak strašně proti emancipaci žen? Vadí jim, že by ženy mohly mít stejné možnosti jako oni? Nebo jsou tu snad jiné hrozby ze strany žen? Hrubé vystupování třeba (pod pojmem hrubé rozumějme halasnost, bujarost, oplzlé komentáře na adresu opačného pohlaví) čili věci, které muži normálně praktikují a téměř nikdo se nad tím nepozastaví, ba dokonce to některým ženám i lichotí? A proč mužům takové chování prochází, ale na ženy se okolí dívá skrz prsty?

A teď si to vezměme naopak - mají (nejen) emancipované ženy důvod bát se mužů? Mno. Stačí otevřít jakýkoli zpravodajský server a začíst se do rubrik jako černá kronika, terorismus, či otevřít statistiky násilných trestných činů. Drtivou většinu znásilnění (na ženách, dětech, mužích) páchají muži. Za násilné trestné činy (ublížení na zdraví, vražda) jsou z velké části souzeni muži. Vezměte si jakýkoli teroristický útok z poslední doby - kdo z 95 % mačká spoušť/vytahuje pojistku? Muži. Neschovávejme se za výmluvy, že jde o narušené, psychicky nemocné jedince. Nejde, jde o normální muže odvedle, které okolí popisuje jako bezkonfliktní, přátelské či dokonce oddané otce. Aneb když nedávno jeden mladý muž zavraždil těhotnou kolegyni v zaměstnání, a známý ho popsal slovy: "Byl to přátelský kluk, který do ní byl zamilovaný." No potěš koště, jestli je tohle standardní chování zamilovaného muže. A pokud bychom všechny pachatele přesto zařadili do kolonky "psychicky labilní a nebezpeční okolí", proč tedy politici (nápověda: hádejte, které pohlaví mezi politiky na zákonodárské úrovni převládá) nepodnikají víc preventivních opatření, aby agresivita klesla?

Tak tolik k tomu, kdo představuje větší hrozbu - ať už na životě nebo na zdraví (nemluvě o stejných možnostech pro obá pohlaví).  

Výstižně to shrnula postava Stelly Gibson v seriálu The Fall (kdo neviděl a chce vidět, toho čeká pěkná porce krutých pravd):


Takže až vám zase někdo bude tvrdit, že muži se emancipovaných žen bojí, ostrouhejte to až na dřeň a nebojácně se zeptejte, jakou konkrétní hrozbu ženy pro muže představují. Protože muži se bojí akorát toho, že je ženy odmítnou či zesměšní - něco, co se nejen veřejně známým ženám děje dnes a denně. Jó, kdyby tohle byla ta největší hrozba ze strany mužů... Bohužel, verbální veřejné pranýřování žen je ve srovnání s jinými praktikami, kterými jsou ženy odkazovány na své místo, pouhá špička ledovce.


Kdepak, muži se ze strany žen rozhodně nemusejí bát (a taky se nebojí) téhož jako ženy ze strany mužů. 

16 komentářů:

 1. Tento komentář byl odstraněn autorem.

  OdpovědětVymazat
 2. Já si myslím, že jsou dnešní muži pěkní pose**vé. Utužování bojem o přežití už neexistuje (alespon v našich podmínkách) a oni nám trošku zmetrosexualizovali. No a vzhledem k tomu, že největší odvahu a sílu má úspěšná a inteligentní žena, tak se klepou. Hrdinové.
  PS: velmi pěkná a zajímavá myšlenka :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tak teď nevím, jak to zmetrosexualizování a posery myslíš. Vyznívají mi tyhle pojmy totiž - jak to podáváš - dost negativně, a vím, že v tomto podání je negativně vnímá i velká část mužů i žen. Což bohužel vede zpět k rádoby atributům mužství, které muži (a ženy) chtějí zachovat (protože jsou na to zvyklí, ač doba vyžaduje úplně něco jiného) - síla, agrese atp., což ústí akorát k tomu, co popisuju v článku. Podle mě je imho lepší zdržovat se těchhle hodnotících výrazů, začít myslet jinak a spíš se pokusit o to hledat a najít nové fungující role.

   Vymazat
 3. Opět skvělé zamyšlení! Já si tuhle otázku kladu neustále a nenacházím logickou odpověď :-D nejspíš opravdu z toho reálného důvodu, že prostě pro muže hrozbou nejsme - my jsme hrozbou pro mužské ego. Upřímně jsem zděšena, jak je naše "moderní" společnost v hloubi duše šovinistická, a když nějaká žena prosazuje svá práva anebo je prostě jen nezávislá, tak těžko hledá za a) rovnocenného partnera za b) většinou se setká z výsměchem nedejbože ponížením no...a samozřejmě z hlediska násilí, asi těžko můžu být hrozbou pro chlapa se svými 59 kily, že - bojová umění neovládám :-D. Já myslím, že naše společnost nechce dospět do stadia rovnoprávnosti, spousta věcí jak píšeš nefunguje už dávno, rodiny, ani potažmo ti muži otcové, všechno se mění a přitom některá klišé a postoje mužů i těch ve vládnoucích vrstvách jsou zoufale zastaralá. Zdaleka jsme ještě rovnoprávné pozice nevybojovaly v našich hlavách a hlavách našich mužů, je to otázkou výchovy mužů v Čechách a času a zralosti...Ale ten seriál teda zkouknu, pravda mi vůbec nevadí :-))) Díky za příjemné počtení!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tak to já půjdu ještě dál a dovolím si tvrdit, že nejen že společnost nechce dospět k rovnoprávnosti, ono se je to imho dokonce cíl (nerovnoprávnost). Klidně to může znít jako konspirační teorie, ale bohužel si dost všímám souvislostí a vyložené snahy prosazovat opak rovnoprávnosti. Problém je, že většina lidí je tak indoktrinovaná systémem (včetně mě, né že né), že připustit si tohle dost zatřese životem od základů.
   Ale shrnulas to pěkně - ženy jsou hrozbou možná tak pro mužské ego, kdežto muži ohrožují zdraví a život.

   Vymazat
  2. Já myslím, že tohle bohužel není konspirační teorie, to je prostě sociologický fakt, na jednu stranu chceme (tváříme se, že ji chceme) mít diversifikaci,kdy samozřejmě vždycky dochází k určitým nerovnostem, ale nejsme ochotni ji tolerovat - nedává to smysl, proto sdílím s Tebou názor
   Rovnoprávnosti se tady jaksi dalo trošku místo v médiích, aby se jako neřeklo, že ty ženský utiskujeme,tak jim něco dovolíme.....bralo se to jako trend...Jenže do hloubky nejde nikdo, asi jako když Ti řekne vlastní máma, proč se chceš rozvést s chlapem, který Tě nebije, wtf? Jojo, s člověkem to zatřese a musí si to hlavně vyřešit v sobě, jenže pak se to hrozně těžko vysvětluje ostatním, jsme prostě černé ovce mezi bílými, takže si o tom ráda popovídám se stejně naladěnými, ale vést diskuze s někým, kdo nechce diskutovat je těžké a ty změny pak nenastanou - jak píšeš, protože to není cíl. Cíl je asi žít podle svého nejlepšího přesvědčení, mít odvahu to přesvědčení přehodnocovat, žít svobodně v rámci nesvobodného sěta..a nikoho neomezovat, bohužel těžko se to čeká od jiných a to je někdy těžko zkousnutelné, vidíš tu nenávist vůči ženám všude - dere se nám tady islám. Občas holt stačí, když uděláme velký krok pro sebe, ale v rámci lidstva to je kapička v oceánu. Asi zním jako skeptik no....A ego i u žen, nebudem si nic namlouvat, žena ženě taky často vlčicí je...Ego je velká potvora.:-D Jo ten seriál mě chytl okamžitě, prostě miluju tu vyzrálou Scullyovou, je to krásná baba! :-D Okamžitě mě to vedlo k mým osobním zamyšlením, moc díky za tip.

   Vymazat
  3. No jo, no. Evidentně pořád ještě u některých pevláá názor, že u chlapa stačí, pokud svou ženu nemlátí, nepije a má práci. Co na to říct.
   Ad islám - ona ta nenávist vůči ženám je vlastní i našim křesťansko-židovským tradicím, že se do Evropy dere islám jen víc obrací pozornost k tomu, čemu ženy byly ze strany mužů vystavovány po tisíciletí - násilí, přivlastňování, zbavování svéprávnosti, vraždy. Ostatně každá válka na tohle jen upozorní, ale děje se běžně i v dobách mírových, jen často za zavřenými dveřmi.
   A s tím ženským egem - psala jsem to tu dřív trb. Když se jednotlivé ženy snaží získat určitý status u mužů, neváhají dupat po hlavách jiných žen. Kdyby v podřadném postavení byli muži, dělali by totéž sobě navzájem.

   Vymazat
 4. Pěkné zamyšlení, narážím na tenhle problém denně. Muží mají strach ze ženy, která je samostatná a umí se o sebe postarat (v "horším" případě i o děti, na které se předchozí hlava rodiny vykašlala), a to je podle nich špatně? Je snad lepší zhroutit se a tím být snadnou kořistí, na kterou si chlap troufne? Často mě napadá, co vlastně společnost od žen očekává. Ale asi je mi to v celku jedno.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ano, to je špatně (ovšem špatně je i to, když je žena tzv. přísavka či zlatokopka nebo pokud prostě nevydělává). Muži se potřebují k někomu vztahovat, aby jejich identita a existence dávala smysl. Mužská identita nedává smysl, pokud v opozici nestojí nějaký "ženský prvek". Už jen třeba jen to, že mužství-ženství je postaveno na kontrastu (síla x poddajnost, rozum x emoce atp.). Kdopak to asi vymyslel?

   Vymazat
  2. A ty definuješ mužství a ženství jak?

   Vymazat
  3. Muž má (většinou) penis, žena (většinou) vagínu. Píšu "většinou", nechci se pouštět do transgender diskuzí.
   Tím u mě končí pojmy muž a žena končí. Nějaké vlastnosti, dualitu a symboliku v penisech a vagínách nehledám.

   Vymazat
  4. Aha, to vysvětluje mnohé.

   Vymazat
 5. tak teď nevím. za svůj celý život jsem se snad nebála fyzického násilí a to jsem žila ve vztahu, který v tomto ohledu nebyl úplně ideální. ale čas od času se tedy bojím toho, že se mi bude někdo smát, nebo podobných věcí. znamená to, že jsem muž? taky by mě zajímalo, kolik opravdu reálně existuje žen, které se bojí fyzického násilí ve veřejném životě a civilizovaném světě. jakože si jdou do práce a říkají si, týjo, co když mi dneska ten kolega ubalí.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Kolik reálně existuje žen, které se bojí fyzického násilí ve veřejném životě a civilizovaném světě?
   Tak se zeptej svých známých, ev. sebe, kolik z nich se zabývá prevencí jakéhokoli rázu - pepřák v kabelce, obcházení parků potmě, vyhýbání se tomu či onomu místu/situaci/člověku; doprovod po cestě domů. Proč existují kurzy sebeobrany pro ženy (a ne pro muže). Zjisti si, kolik žen ročně nahlásí znásilnění (a kolik znásilnění nahlásí muži), kolik žen vyhledá lékařskou pomoc v důsledku domácího násilí. V ČR, klidně i jinde v Evropě. Pak to srovnej se statistikou, kde jsou obětmi muži. A do třetice, kdo zhusta bývá útočníkem. A zkus domyslet příčiny.
   Já mám štěstí (?), že nemám zkušenost ani s jedním. Kromě teda toho, že jsem zvyklá dodržovat preventivní opatření, jak mě to patriarchát hezky naučil - neopíjet se ve společnosti neznámých (ani známých) mužů, neoblíkat se vyzývavě, nereagovat na vulgární komenty ohledně mého zevnějšku, vyhýbat se podezřelým místům, pomýšlet na důsledky toho či onoho.
   A co když mi kolega dneska ubalí? Proč si raději neuvědomit, že tohle bývá vyhrocená situace, ke které vede/může vést vcelku nenápadné chování?
   Takže jo, asi jsi muž, nebo prostě nevidíš zjevné souvislosti (jak jinak odpovědět na to, že se evidentně cítíš být výjimkou).

   Vymazat
  2. ty se v práci vyhýbáš osamělým parkům? a neopíjíš s cizími muži? nebo jako úplně nevím, jak souvisí znásilnění s emancipací. jakože kdyby byly ženy více emancipované, tak by nebyly znásilňované?

   Vymazat
  3. No, ehm, hodnotím Tvoje komenty tak, že dál na ně reagovat je pro mě ztrátou času.

   Vymazat

Děkuju za váš čas, který věnujete čtení článků a psaní komentářů!