Upoutá skoro všechny smysly - voní svěží mátou, mezi prsty jsou cítit zrnka rasulu a hnědá barva je pro šampon celkem neobvyklá. Nakrátko jsem přešla z balzámové metody na šampony a protože jsem chtěla dát další šanci rasulu ve vlasech, padla volba na rasulový šampon od dánského Urtekram.
Je to jeden z mála šamponů neobsahující silikony, sulfáty a parabeny, který nezacuchává vlasy a nemusí se po něm používat kondicionér (neplatí pro ty se suchými, poškozenými vlasy). Ale! Strašně rychle ubývá. I když jsem radikálně zkrátila délku svých kadeří, pořád je spotřeba hodně velká. Zbývá ho v balení cirka čtvrtina a jestli jsem si vlasy umyla desetkrát, tak je to moc.
Šampon nádherně voní a hodně pění (když ho srovnám s ostatními certifikovanými šampony). Mátu jsem ještě v žádném vlasovém přípravku nenašla, takže mě překvapilo, jak se v šamponu krásně vyjímá. Dokonce bych si přála, aby se takových přípravků na trhu objevilo víc. Rasul je stejnoměrně zastoupený, neklesá ke dnu a plastová láhev se tak nemusí protřepávat před každým použitím. Jemná jílová zrnka se z vlasů vymývají bez problémů. Nejlepší na šamponů je kromě vůně a dobrých čisticích účinků objem, který vlasy dostanou. Jsou nadýchané a hlavně si svůj objem drží i druhý a třetí den. Nerozčesávají se tak snadno jako při BM a vlny hůř drží svůj tvar, ale šampon je přesto velice příjemný jak na pokožce hlavy, tak ve vlasech. A hlavně ten objem! Můžete se vsadit, že jsem se vlastní rasulový šampon pokoušela vyrobit doma, ale nedopadlo to nijak slavně.
Trochu mi vadí, že v INCI se objevuje cocoamidopropyl betaine - tenzid, který způsobuje onu pěnivost a má obhajitelný přírodní původ (získává se z kokosového oleje), ale jeho deriváty nitrosaminy jsou karcinogenní alergeny. Na druhou stranu, Urtekram by na svoje produkty nemohl tisknout loga Ecocert, pokud by obsah nitrosaminů byla vyšší než 5 mikrogramů na litr, což je maximální povolený limit (a nejvíc nitrosaminů do sebe dostávají kuřáci a milovníci uzenin). Cocoamidopropyl betaine je přesto k nalezení v hojném množství certifikovaných, ekologických produktů. A proto nespoléhám na certifikáty a raději čtu složení.
Šampon je moje první zkušenost se značkou Urtekram a jsem vcelku pozitivně překvapená. Další přípravky ale pravděpodobně zkoušet nebudu.
+ vůně, objem
- rychlá spotřeba, cocoamidopropyl betaine
Ráda bych se od vás, čtenářů, dozvěděla, jestli se Urtekram prodává i v ČR
a pokud ano, kde by se dal koupit?
Mají ho v ČR ve spoustě zdravých výživ. Alespoň v Brně vím minimálně o 3, do kterých jsem pravidelně chodila a Urtekram měli. Nebo také existuje český eshop. A právě tento šampón jsem zkoušela, ale mým jemným vlasům nesedí. Ráda ho předám, kdybych Ti ho mohla poslat někam v ČR nebo ho nabízím do frcu někomu, koho jsi svou milou recenzí nalákala. Stačí napsat na svetpodleeveliny@gmail.com ;).
OdpovědětVymazatJé, děkuju, já si dospotřebuju svůj a vrátím se zpátky k balzámu. Ale doufám, že se někdo ozve na Tvůj mejl. Díky za tip! V Brně jsem ho svého času nikde neviděla, ale je pravda, že v té době jsem se po bioeko nerozhlížela.
VymazatEvelíno, nechala bych si poradit - jestli máš jemné vlasy... měla jsi od nich nějaký šampon, který ti vyhovoval? nebo jakýkoliv jiný bio? popř. ty obchůdky v Brně...
VymazatBohužel o přírodních šamponech většinou píší holky kudrnaté, což jim závidím...ale většinou je to tak jediné, co si z recence odnesu :))) ( v dobrém)...
K obchůdkům v Brně doporučuji buď Zdravý život na Lidické v Gaute centru nebo pak zdravou výživu na Orlí. V obou prodávají docela dost kosmetiky, větší výběr je v tom Zdravém životě. Přemýšlím, ale asi žádný jiný čistě přírodní šampón jsem nezkusila. Leda kofeinový Alverde, to je trochu nuda, ale v kombinaci s Lushem Fair trade honey místo kondiše mi vyhovoval. Ten se ale do bio rozhodně zařadit nedá. Od Urtekramu jsem chtěla vyzkoušet ten s hnědým cukrem, na který jsem četla právě pozitivní recenzi na jemné vlasy, ale omylem jsem vzala tento s Rasulem a ten je na jemné vlasy příliš těžký. Taky bych chtěla něco přírodnějšího na hlavu, ale ne a ne se k něčemu správnému dobrat, takže moc neporadím :(.
VymazatefCZa: No, kudrnatá já nejsem. Ale v souvislosti s jemnými vlasy bych mohla zmínit ty skandinávské - mám okolo sebe dost známých s jemnými vlasy a culíkem tenkým jako myší ocásek, a tyhlety křehké blondýnky s "bio" šampony normálně fungují. I s balzámovou metodou. Asi snad udělám výtah z pár blogů a nastuduju problematiku jemných vlasů a kompatibilních šamponů bez fujtajblů.
VymazatEvelína: Lush jsem nějak nepochopila - co jsem koukla na složení, vždycky jsem našla minimálně SLS. Proč je to takový hit?
S tím cocoamidocosi jsem to nepochopila, proč ti vadí? Karcinogenní jsou deriváty, ne? Bojíš se, že je karcinogenní i tenzid? Nebo ten tenzid spontánně derivuje na karcinogen?
OdpovědětVymazatNevím, na kterou z těch čtyř otázek vlastně odpovědět :) Vadí mi jako možný alergen, ačkoli jsem na vlastní hlavovou kůži nic nepocítila, a vadí mi, že certifikáty mají být jakousi vstupenkou do lepšího, "uvědomělejšího" světa .. Míra karcinogenních účinků je v porovnání s tím, co do sebe běžně ne-/znalí smrtelníci vpravují, pravděpodobně zanedbatelná, ale přiznám se, že bych do aplikované kuchyňsko-kosmetické chemie chtěla mít mnohem větší vhled.
VymazatMě lákal dost, vlastně stále láká, i když po svém posledním experimentování s netradičními šampony jsem poněkud obezřetnější, přece jen nechci být v necelých pětadvaceti plešatá. A máta na vlasy... mátu mám ráda v puse, v kosmetice až tak moc ne (zvlášť pokud se to vyskytuje blízko očí - pak mě pálí), i když dělám výjimky. No ale ten objem... to je velký lákadlo! Asi si pro něj časem zajdu, ta cena není nijak zlá. V Praze se dá sehnat třeba v Biooo a na Cestě přírody a koukám, že ho mají i na Fyto-kosmetice, u nich nakupuju když jedu do Budějc. A vůbec v těhle obchůdcích s přírodní a bio kosmetikou a bylinami, tam Urtekram bývá.
OdpovědětVymazatDíky za recenzi, je mi užitečná :)
Verunka
Netradiční šampony? Pod tím si mám představit co? :) Ale že to musel být dryják, pokud Ti začaly vypadávat vlasy... Za recenzi není zač! Objem je znatelný, ale je to za cenu míň zvlněných vlasů (teda v mém případě). Docela koukám, že Urtekram je v ČR rozšířený, je to pro mě celkem překvápko.
VymazatNetradiční - vlastně cokoliv, co se jakkoli vymyká tomu, co běžně dostanu v drogerce. Takže různé konzistence, barvy, ingredience, použití... Dřív to u mě byly šampuky od Lushe, které se mi moc zalíbily formou a konzistencí, ale musela jsem hledat alternativy a to už se moc nedařilo. Taky jsem koketovala s myšlenkou mýt si vlasy s shikakai, ale to je na mě moc nepořádku. Vlasová mýdla z Mýdlotéky byl právě ten kámen úrazu, který mě dost mrzí. Ale co už.
VymazatJo jo, tahle a pár dalších fajných značek se tu dá obstojně sehnat:)
Díky za objasnění :) Protože si hlavu myju i vejci, sodou a jablečným octem, nějak mi pojem "netradiční šampony" nezapadal do konceptu. Co to v té Mýdlotéce používají? Prolítla jsem zběžně složení jejich vlasových mýdel, a snad jedině ten hydroxid sodný by se dal vinit... Ale zas má opodstatnění v kombinaci s oleji, tak teda nevím...
VymazatV Budejcich ve FYTO-KOSMETICE maji skoro vsechno od Urtekramu. Jen me naposledy zmatl ten obal. Udajne ma Urtekram nove obaly. Jsou sice o par kc drazsi, ale vzhledove je to o dost hezci. Jinak doporucuji Koprivovy sampon a uzasny je i krem na ruce bez parfemace. Ten jsem tam naposledy dostala jako darek k nakupu...
OdpovědětVymazatJá si na urtekram nemůžu stěžovat, obzvlášť šampony jsou jednoznačně nejlepší a to už jsem jich zkusila hodně. Chápu, že někomu může vadit ten cocoamidopropyl betaine, ale je to zase jemný tenzid, který je téměř v každém šamponu, pak už nezbývá nic jiného než mycí oleje, které třeba mě zas tak nevyhovují, ale myslím, že na vlasy to zas tak nevadí.
OdpovědětVymazat